Тема
уроку.Загальні відомості про з’єднання деталей. Взаємозамінність. Зображення та позначення різьби на кресленниках. Види різьб
Для того, щоб ознайомитися з видами з’єднань при складанні виробів, способами здійснення та конструктивними особливостями виконання з’єднань деталей, навчитися визначати типи з’єднань, читати креслення типових з’єднань деталей конструкційних матеріалів Вам необхідно пройти цей урок.
1. Що називають складальним кресленням?
Складальне креслення
– документ, який містить зображення складальної одиниці та інші дані, потрібні
для її складання ( виготовлення ) і контролю.
Складальне креслення повинно містити:
2) розміри з їхніми граничними відхиленнями та інші параметри і вимоги, які мають бути виконані чи проконтрольовані за даним складальним кресленням;
3) вказівки про характер спряження і методи його виконання, якщо точність спряження забезпечується в процесі складання виробу не заданими граничними відхиленнями, а підбиранням та підгонкою деталей тощо;
4) вказівки про спосіб з’єднання не рознімних частин виробу ( зварних, паяних та інших );
5) номери позицій складових частин виробу;
6) основні характеристики виробу ( при потребі).
3. Чому на складальних кресленнях не наносять розміри деталей?
Розміри окремих деталей або їх елементів на складальному кресленні не проставляють, бо на складання йдуть готові деталі.
4. Що називається специфікацією? Для чого вона призначена?
Специфікація – документ, який визначає склад складальної одиниці. Вона потрібна для виготовлення, комплектування конструкторських документів і планування запуску у виробництво складових частин складальної одиниці.
5. Як штрихують суміжні деталі на складальних кресленнях?
На зображеннях суміжних деталей штриховку урізноманітнюють, змінюючи напрям її нахил у та відстань між лініями штриховки або зсуваючи лінії однієї деталі відносно іншої.
Пояснення нового матеріалу
1. Загальні відомості про з’єднання деталей.
Під час складання будь-якого виробу (автомобіля, металорізального верстата, радіоприймача, фотоапарата, велосипеда тощо) головним видом робіт є виконання різних з'єднань деталей. Складання двох чи декількох деталей можна виконати у вигляді нерухомого чи рухомого з'єднання. Нерухомо з'єднані деталі зберігають незмінне взаємне положення, а рухомо з'єднані спряжені деталі мають змогу певного
взаємного переміщення.
Крім того, з'єднання деталей у виробі можуть бути нерознімними (нерозбірними) чи рознімними (розбірними). Нерознімні з'єднання застосовують у тих випадках, коли при експлуатації виробів розбирання з'єднаних деталей не передбачено. Якщо за умовами експлуатації необхідно здійснювати розбирання з'єднань, їх виконують рознімними.
Способи здійснення та конструктивні особливості виконання з'єднань деталей можуть бути досить різноманітними. Але, незважаючи на існування цієї різноманітності, види спряження поверхонь з'єднуваних деталей надто обмежені.
Спряження деталей при їх взаємодії у будь-якому виробі здійснюється по циліндричних, конічних, сферичних, плоских і гвинтових поверхнях.


За допомогою ходової різьби здійснюється переміщення рухомої частини добре відомого всім пристрою — лещат.
Характерною особливістю рознімних з'єднань є те, що вони допускають розбирання і повторне складання з'єднуваних деталей без їх руйнування і пошкодження. До головних різновидностей рознімних з'єднань деталей належать:



Характерною особливістю нерознімних з'єднань є відсутність можливості роз'єднати їх без руйнування чи значного пошкодження з'єднуваних чи з'єднувальних деталей.
До головних різновидностей нерознімних з'єднань належать:


Виконай вправу
Визначення взаємозамінності
Взаємозамінністю
виробів (машин, приладів, механізмів, деталей) чи інших видів продукції
(сировини, матеріалів), напівфабрикатів називають їхню властивість рівноцінно
заміняти при використанні кожної з безлічі екземплярів виробів, їхніх чи частин
іншої продукції іншим однотипним екземпляром.
Взаємозамінність -
властивість, незалежно виготовлених з заданою точністю деталей та вузлів виробів
забезпечувати при складанні виконування технічних вимог та заданої
працездатність машини без пригонки та добору.
Взаємозамінними
можуть бути як окремі елементи виробу, так весь виріб в цілому.
Взаємозамінність закладається у виріб на етапах проектування і виробництва.
Різьба, її зображення і позначення.
Різьба — це утворені на зовнішній чи внутрішній поверхні однакові за формою і розмірами гвинтові виступи і канавки.
На зовнішній поверхні (на стержні) по зовнішньому діаметру різьбу зображують суцільними лініями як на вигляді спереду, так і на вигляді зліва. Лінії, що відповідають внутрішньому діаметру різьби, проводять суцільними тонкими, причому на вигляді зліва проводять дугу, яка приблизно дорівнює 3/4 кола, розімкнутого в будь-якому місці, але не на центрових лініях. Фаску на вигляді зліва не показують.
Виконай вправу, перевір свої знання
Домашнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар